Kompozit Bonding

KOMPOZİT BONDİNG

Bonding nedir?

Estetik açıdan bazı problemlere sahip dişlerin herhangi bir aşındırma olmadan, kompozit dolgu malzemeleri kullanılarak restore edildiği tedavi yöntemine bonding adı verilmektedir. Bonding aynı zamanda kompozit lamina tedavisi olarak da anılmaktadır. Kısaca ön dişlere yapılan estetik dolgular olarak tanımlanabilmektedir.

 

Yapısı bozulmuş, kırılmış, rengini kaybetmiş veya pozisyonunu değiştirmiş dişlerin kompozit materyaller yardımıyla yeniden düzeltilmesidir. Bonding, rengi koyulaşmış, çatlak veya küçük kırık bulunan, hafif çarpık veya aralık dişlerde porselen kaplamalara alternatif olarak yapılan restorasyon şeklidir.

Diş hekimi, kompozit (estetik) dolgu maddesi yardımıyla sorunlu diş veya dişlere arzu edilen estetik görünümü kazandırır.

Avantajları:

  • Estetik bir uygulamadır.
  • Uygulama süresi kısadır. Genellikle tek bir randevuda bitirilir.
  • Porselen kaplamalara oranla daha ucuzdur.
  • Tamiri veya yenilemesi daha kolaydır.

Dezavantajları:

  • Kompozit Dolgu maddesi diş minesi veya porselen kadar kuvvetli olmadığından özellikle üzerine çok yüklenilirse kolayca kırılabilir veya yerinden çıkabilir.
  • Özellikle kişinin ağız bakımına ve beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak, zamanla dolgu maddesinin yapısında bozulmalar veya renk değişikliği ortaya çıkabilir.
  • 3-5 yılda bir tamir veya yenileme gerektirebilir.

Bonding ne zaman tercih edilmez?

Diş dizilimindeki çapraşıkların çok fazla olduğu durumlarda bonding uygulamaları yetersiz kalabilmekte, bu nedenle tercih edilmemektedir.

Büyük çürüklerin olduğu durumlarda bonding yerine kaplama uygulamaları tercih edilmektedir.

Beyazlatma tedavilerine olumlu yanıt verebilecek renklenmelere sahip dişlerde öncelik beyazlatma tedavilerine verilmektedir.

Diş sıkma, diş gıcırdatma, tırnak yeme gibi ön dişlere aşırı kuvvet uygulanan alışkanlıklara sahip hastalarda bonding tercih edilmemektedir. Eğer bonding uygulanacaksa öncelikle bu alışkanlıkların giderilmesi gerekmektedir.

Hemen Şimdi Randevu Alınız ! Hemen Whatsapp’tan Arayın :00 90 530 644 17 32

Hemen Şimdi Randevu Alınız ! Hemen Whatsapp’tan Arayın :00 90 530 644 17 32

Hemen Şimdi Randevu Alınız ! Hemen Whatsapp’tan Arayın :00 90 530 644 17 32

Hemen Şimdi Randevu Alınız ! Hemen Whatsapp’tan Arayın :00 90 530 644 17 32

Alanya Dental Center Ünvanı Alanya Artur Diş Polikliniği Sağlık Hizmetleri Ltd.Şti. tarafından kullanılmaktadır. Mersis No : 0048052945400012

Open chat
Hello 👋
Can we help you?