Endodonti ve Kanal Tedavisi

Endodonti, insan diş pulpası ve periradiküler dokuların morfolojisi, fizyolojisi ve patolojisi ile ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Çalışması ve uygulaması, normal pulpanın biyolojisi dahil olmak üzere temel klinik bilimleri kapsar; pulpa hastalıkları ve yaralanmalarının etiyolojisi, tanısı, önlenmesi ve tedavisi: ve ilişkili periradiküler durumlar.

Endodonti olarak bilinen diş hekimliği uygulamalarının özel alanının kapsamı, bu disiplinde bir uzmanın yetiştirilmesine yönelik eğitim gereklilikleri ile tanımlanır. Bu şekilde tanımlanan endodontinin kapsamı, bunlarla sınırlı olmamak üzere, pulpal ve/veya periradiküler kaynaklı ağız ağrılarının ayırıcı tanısı ve tedavisini; pulpa kapatma ve pulpotomi gibi hayati pulpa tedavisi; pulpektomi gibi kök kanal tedavisi, pulpa kökenli periradiküler patoloji olsun veya olmasın kök kanal sistemlerinin cerrahi olmayan tedavisi ve bu kök kanal sistemlerinin doldurulması; pulpal patolojiden kaynaklanan patolojik dokuların seçici cerrahi olarak çıkarılması, avülse dişlerin kasıtlı replantasyonu ve replantasyonu: apikoektomi, hemiseksiyon ve kök amputasyonu gibi diş yapısının cerrahi olarak çıkarılması; endodontik implantlar, rengi bozulmuş dentin ve minenin (dişler) beyazlatılması; daha önce endodontik tedavi görmüş dişlerin yeniden tedavisi ve kök kanal boşluğunu içeren post ve/veya korlar aracılığıyla koronal restorasyonlara ilişkin tedavi prosedürleri.

Endodontik Tedaviye Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Pulpanın iltihaplanması veya enfekte olması durumunda endodontik tedavi gerekli hale gelir. Enfeksiyonun en yaygın nedenleri derin çürüme, kaza sonucu yaralanma, çatlak veya dolgu sızıntısıdır. Çoğu zaman bu kusurlar (özellikle çatlaklar ve sızıntı yapan dolgular) dişte gözle görülür bir hasar olmadan meydana gelir. Diş hekimi tüm bu durumları teşhis edebilecek ve rahatsızlığınızı hafifletmek için en uygun tedaviyi uygulayabilecektir.

Kök Kanal Tedavisi Prosedürü

Kapsamlı bir klinik muayene ve röntgen filmlerinizin incelenmesinin ardından, kişisel durumunuza en uygun tedavi yolunun ana hatlarını çizecek özel bir tedavi planı geliştirilir. Endodontik tedavi (kanal tedavisi), enfeksiyonun derecesine ve mevcut ağız ve genel sağlık durumunuza bağlı olarak genellikle bir ila üç randevuda tamamlanır.

Rahatınız için genellikle dişinizi ve çevresini uyuşturmak amacıyla lokal anestezi uygulanır ve bu da işlemin konforlu olmasını sağlar. Tedavi edilen dişin etrafına baraj adı verilen bir lateks tabaka yerleştirilir. Bu, bakterilerin dişe girmesini önleyecektir.

Ameliyat mikroskobu yardımıyla dişin üst kısmında dikkatli bir şekilde küçük bir açıklık açılır. Bu, Endodontistinizin özel olarak tasarlanmış aletler kullanarak enfekte olmuş pulpayı nazikçe çıkarmasını sağlar.

Pulpa çıkarıldıktan sonra kök kanallarınız temizlenir, dezenfekte edilir ve yeniden şekillendirilir.

Bir sonraki adım, kök kanallarını biyouyumlu bir malzemeyle, genellikle “güta-perka” adı verilen kauçuk benzeri malzemeden küçük koniler ile doldurmaktır. Kök kanallarının tamamen kapatılmasını sağlamak ve yeniden enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olmak için güta-perka yerleştirilir. Çoğu durumda erişim açıklığının üzerine geçici bir dolgu yerleştirilir.

Dişiniz başarılı bir şekilde tedavi edildikten sonra, herhangi bir geçici dolgunun kalıcı bir restorasyonla (çoğunlukla bir kaplamayla) değiştirilebilmesi için diş hekiminizle randevu almanız önemlidir. Doğal diş yapısında aşırı hasarın olduğu bazı durumlarda, kaplamanın tutuculuğuna yardımcı olmak için bir post gerekebilir.

Hemen Şimdi Randevu Alınız ! Hemen Whatsapp’tan Arayın :00 90 530 644 17 32

Hemen Şimdi Randevu Alınız ! Hemen Whatsapp’tan Arayın :00 90 530 644 17 32

Hemen Şimdi Randevu Alınız ! Hemen Whatsapp’tan Arayın :00 90 530 644 17 32

Hemen Şimdi Randevu Alınız ! Hemen Whatsapp’tan Arayın :00 90 530 644 17 32

Alanya Dental Center Ünvanı Alanya Artur Diş Polikliniği Sağlık Hizmetleri Ltd.Şti. tarafından kullanılmaktadır. Mersis No : 0048052945400012

Open chat
Hello 👋
Can we help you?