Periodontoloji ( Dişeti Hastalıkları)

Evde dişlerinizin bakımı konusunda ne kadar özenli olursanız olun, ağzınızda yalnızca bir diş hekimi tarafından temizlenebilecek zararlı bakteriler büyür. Bu bakteriler diş eti hastalığına neden olabilir ve genel sağlığınızı önemli ölçüde etkileyebilir. Diş eti hastalığına neden olan bakteriler, kalp hastalığı ve diğer hastalıklarla bağlantılı olanlarla aynıdır ve yetişkinlerin %90 kadarında bir tür diş eti hastalığı vardır. Hijyen uzmanınız ve diş hekiminiz, ağız sağlığınızı yönetmenize yardımcı olmak için yardımcı terapistler olarak birlikte çalışır.

Plak, ağzınızda yaşayan bakteri kolonilerinin oluşturduğu biyofilmdir. Plak, temizlenmediği sürece dişlerinize ve diş etlerinize zarar veren bir asit üretir.

Diş taşı veya tartar, plak düzgün bir şekilde çıkarılmadığında ve bakteri kolonileri kalsifiye olup sert bir maddeye mineralize olduğunda oluşur ve bu da daha fazla zararlı bakteriyi çeker.

Diş eti iltihabı, aktif, yıkıcı durumdaki bakterilerin neden olduğu diş eti hastalığıdır. Enfeksiyona tepki olarak diş etleriniz iltihaplanır, şişer ve kızarır. Periodontal hastalığın ilerlemesini önlemek için bu durumun agresif bir şekilde tedavi edilmesi gerekir. Diş fırçanızda veya fırçalamadan sonra durulama sırasında kan görülmesi diş eti iltihabının belirtisidir.

Periodontitis olarak da adlandırılan Periodontal Hastalık, dişlerin temelini yok eden aktif bir enfeksiyondur.

Dişlerinizin çenenize bağlı kalmasını sağlayan kemik. Tedavi edilmediği takdirde periodontal hastalık o kadar çok kemik kaybına neden olabilir ki dişleriniz gevşeyip düşebilir. Periodontal hastalık tanısı, diş eti ceplerinizin derinliği ölçülerek, kanama bölgeleri kontrol edilerek ve dijital röntgen ve klinik gözlem yoluyla kemik kaybı değerlendirilerek konur. Periodontal hastalık kronik, ilerleyici ve epizodiktir. Periodontal hastalık tıpkı diyabet gibi geri döndürülemez olsa da, diş hekiminizle birlikte yönetilebilir.

Cepler dişiniz ile diş eti dokusu arasındaki boşluklardır. Sağlıklı bir diş eti cebinin derinliği 1-3 mm arasındadır. Bakteriler bu cepleri kolonileştirmeyi çok seviyor. 4 veya daha fazla milimetrelik cep derinlikleri aktif periodontal hastalığı gösterir.

Diş eti ceplerini fırçalarken veya ölçerken kanama, kırmızı, şiş diş etleri enfeksiyonun ilk belirtileridir.

Ağrınız olmasa bile mutlaka altı ayda bir diş hekiminizi ziyaret edip dişlerinizi kontrol ettirmekte fayda vardır.

Hemen Şimdi Randevu Alınız ! Hemen Whatsapp’tan Arayın :00 90 530 644 17 32

Hemen Şimdi Randevu Alınız ! Hemen Whatsapp’tan Arayın :00 90 530 644 17 32

Hemen Şimdi Randevu Alınız ! Hemen Whatsapp’tan Arayın :00 90 530 644 17 32

Hemen Şimdi Randevu Alınız ! Hemen Whatsapp’tan Arayın :00 90 530 644 17 32

Alanya Dental Center Ünvanı Alanya Artur Diş Polikliniği Sağlık Hizmetleri Ltd.Şti. tarafından kullanılmaktadır. Mersis No : 0048052945400012

Open chat
Hello 👋
Can we help you?